دفتر مشاوره و راهنمایی

دفتر مشاوره و راهنمایی

اهمیت مشاوره و راهنمایی در تمام دوران زندگی به ویژه در دورۀ نوجوانی و جوانی امري آشکار است. چه بسا یک راهنمایی جزئي ولی ارزنده مسیر زندگی یک انسان را مي تواند متحول نموده و سرنوشتش را به گونه ای دیگر رقم می زند كه دنياي تغيير يافته او برايش غير قابل تصور باشد. اينجاست كه مشخص مي شود توجه و دقت نظر به بهداشت رواني از اولويت هاي يك زندگي سالم است و مراكز مشاوره و خدمات روانشناختي اين امر با اهميت را چه در پيشگيري و چه در درمان عهده دار هستند. مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد نيز از مهرماه سال 1373 تاسیس و زير نظر معاون محترم دانشجويي و فرهنگي اين وظيفه خطير را به عهده گرفته است. اهمیت و ضرورت این مرکز بامراجعه مداوم دانشجويان و كاركرد مثبتي كه به همراه داشته است بيش از پيش مشخص شده است. از اهداف اين مركز مي توان به مواردي همچون: ارائه خدمات، اطلاع رسانی و کمک به دانشجویان در زمینه­های عاطفی، روانی، تحصیلی، ازدواج، شخصیتی، اجتماعی و خانوادگی اشاره نمود. علاوه بر این مركز مشاوره و راهنمایی دانشگاه مددکاری دانشجویان را در صورت لزوم تا حد خانوادگی نیز گسترش می دهد و از این طریق سعی دارد محیطی امن و آرام برای رشد و تعالی دانشجویان فراهم نمايد. كليه دانشجويان و همچنين خانواده ايشان با رعايت ضوابط موجود طبق برنامه تنظيمي كه در آغاز هر نيمسال اطلاع رساني مي شود به مركز مشاوره مراجعه و از خدمات آن بهره مند شوند. همچنين دفاتر مشاوره در خوابگاه دانشجويي جهت مشاوره دانشجويان ساكن خوابگاه ها در مواقع لزوم آماده ارائه خدمات مشاوره اي مي باشند. در ضمن اين مركز همواره در طول سال تحصيلي اقدام به برگزاري كارگاه هاي آموزشي مختلف در زمينه هاي مشاوره اي مي نمايد كه جهت ثبت نام و شركت در آن مي بايست به مركز مشاوره دانشگاه واقع در طبقه فوقاني اتوماسيون تغذيه مراجعه نمود. برخي از عناوين كارگاه هاي مركز مشاوره عبارتند از: الف).كارگاه مهارتهاي پيش از ازدواج؛ ب). كارگاه ارتباط موثر؛ ج). كارگاه شيوه هاي مقابله با استرس؛ د). كارگاه زندانيان باور؛ ه).کارگاه ازسیگار تاشیشه؛ و). برگزاری کارگاه مهارتهای زندگی؛ ز).کارگاه زبان بدن؛ ر).كارگاه فن بيان؛ ص). كارگاه نشاط و شادي فرد و خانواده؛. ض). كارگاه سيگار و خانواده؛ و).كارگاه همسفران بهشت ( مهارتهاي همسران)؛ ي).كارگاه كنترل خشم؛ ن). كارگاه شكست عاطفي( آسيب شناسي اجتماعي).

معرفی مرکز مشاوره و راهنمایی

 

يکی از نيازهای اساسی انسان برای زندگی موفقيت آميز، برخورداری از آرامش و امنيت خاطر در زمينه های تربيتی، روانی و اجتماعی است. همه ما غالباً در معرض مشکلات و مسائلی قرار می‌گیریم که به دلیل محدود بودن دانش و تجربیاتمان به همفکری با دیگران نیاز پیدا می‌کنیم. تحولات و تغییراتی که در زندگی رخ می‌دهد. مانند قبولی در دانشگاه، ازدواج، دور شدن از خانواده و دوستان، گاهی ما را دچار اضطراب، تردید، نگرانی، تعارض و حتی بحران می‌سازد.

لازم به ذکر است هنگام سازش با محیطی جدید و تجربه‌ای نو، داشتن احساسات فوق تا حد طبیعی است اما اگر این احساسات منفی از حد طبیعی بیشتر شود، می‌تواند باعث کاهش تمرکز آرامش و سلامت جسم و روان گردد. مشاوره پاسخگوی سه موقعيت اساسی است: 1- پيشگيری از مشکلات و بيماريهای روانی و اجتماعي2- درمان و بهبود مشکلات روانشناختي3- بالا بردن شناخت خويشتن و باور‌استعدادها و توانمندی‌ها.

مشاور کيست؟

در تعریف مشاور می توان گفت که : وی فردی متخصص و آگاه به اصول مشاوره ای است که با همکاری مراجع در جهت تسهیل تصمیم به فرد کمک می کند . باید توجه داشتمشاور تسهیل کننده است ؛ نه تصمیم گیرنده. مشاور فرد متخصصی است که با علاقه به دل مشغولی‌های شما گوش داده و به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از آنها داشته باشید و بتوانید با راحتی و کارآمدی بیشتری با مشکلاتتان مواجه شوید.

مشاوره چيست؟

مشاوره يكي از حرفه هاي ياورانه (Helping professions) است و حرفه ياورانه را مي‌توان حرفه اي توصيف كرد كه اعضاي آن از آموزش و گواهينامه ويژه براي انجام خدمتي خاص و مورد نياز همنوعان جامعه خود برخوردارند. مشاوره یک رابطه ی تخصصی بیین مراجع و مشلور که با طیب خاطر بیین این دو ایجاد شده و بر اصول و روابط حسنۀ انسانی مبتنی است . در این رابطه انسانی و تخصصی ، مراجع در خود شناسی ، تصمیم گیری مناسب و در ارضای معقول نیازهایش یاری می شود.

 

 

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد در راستای انجام هدف های مذکور، خدمات زير را به دانشجويان، کارکنان واساتيد ارائه می دهد:

1).واحد درمان :

وظيفه اين واحد کمک به تسهيل رشد فردی ، حل مشکلات و درمان اختلالات و بيماريهای روانی است .برخي از خدمات اين قسمت عبارتند از:

الف).مشاوره و روان درمانی:

مراجعين در اين نوع مشاوره به صورت حضوری جهت رفع مشکلات ياری می شوند.

ب). راهنمايی و مشاوره تحصيلی:

مشاوره تحصیلی مجموعه ی فعالیت هایی است که از طرف مشاوره به منظور رفع مشکلات تحصیلی مراجعان صورت می گیرد . برخی از فعالیتهای مشاوران در این زمینه عبارتند از :

ü    ارزیابی استعدادها ، علایق و شخصیت دانشجويان به قصد کمک به آنان در شناخت نقاط قوت و ضعف خود و تلاش در رفع کاستی ها

ü    کمک به دانشجويان دارای افت تحصیلی با هدف جبران افت تحصيلي

ü    یاری به دانشجويان باهوشی که زیر حد توان خود کار می کنند به منظور ارتقای پیشرفت تا حداکثر فعالیت

ü    یاری رساندن به دانشجويان در جهت رفع نگرانی ها و اضطراب امتحانی

ج).راهنمايی و مشاوره ازدواج:

ازدواج یک مرحله بسیار مهم زندگی و سنگ بنای تشکیل خانواده است که نه تنها برای زن و مرد، بلکه برای نسل های بعد نیز سرنوشت ساز است .افرادی که قصد همسر گزينی دارند با معيارهای علمی انتخاب، آشنـا شده و راهنمـايی های لازم را دريافت می کنند و در اين زمينه بر مهارتهای ارتباطی و شناخت تفاوتهای فردی و نيازهای يک زندگی مشترک تأکيد می شود.

د). مشاوره خانواده:

مشکلات خانوادگی مانع تحقق استعدادهای اعضای خانواده شده و سبب بروز نابسامانیهای روانی  و مشکلات رفتاری را فراهم  می آورد.افرادی که علاقمند هستند كه به زندگی خود معنای عميق تری ببخشند و يکنواختی زندگی را مرتفع سازند، يا دچار مشکلات خانوادگی هستند جهت رفع مشکلات و بهبود وضعيت می توانند از اين خدمات استفاده نمايند.

ه). مشاوره شغلی:

اين قسمت به منظور انتخاب شغل مناسب، با شناسايی استعدادها و توانايی ها، رغبتها و شخصيت به مراجعين جهت حل مشکلات شغلی، افزايش رضايت شغلی کمک می نمايد.

تعدادی از فعالیت های مشاوره شغلی عبارتند از :

ü    ارزیابی ویژگیهای شخصیتی ، استعدادها و مهارت های افراد و کمک به هماهنگ نمودن آنان با نوع شغل

ü    ایجاد نگرش مثبت نسبت به کار در افراد

ü    کمک کردن به افراد برای هماهنگ شدن با مقرارت سازمان

ü    یاری رساندن به مراجعان در جهت سازگاری با سایر کارکنان

ü        کمک به مراجعان در جهت سازگاری با شغل جدید

و). مشاوره شخصی:

افرادی که در زمينه های عاطفی، سازگاری، خود شناسی و پاره ای از بيماري ها نظير افسردگی ، وسواس، اضطراب دچار مشکل هستند می توانند از اين مشاوره بهره بگيرند.

 2). واحد روانسنجی:

اين مركز با انجام تست های مختلف هوش ، استعداد ، رغبت و شخصيت به تشخيص و درمان هر چه بهتر و دقيق تر کمک می نمايد. مشاور در صورت لزوم اقدام به اجراي تست هاي مربوطه جهت ياري به داشجويان مي نمايد.

3). مشاوره خوابگاهها:

مرکز مشاوره اقدام به ارائه خدمات مشاوره ای در خوابگاه های دانشجويی می نمايد. دانشجوياني که نمی توانند به مرکز مشاوره مراجعه کنند می توانند از خدمات مشاوراني که در خوابگاهها حضور دارند، استفاده نمايند در هر نيمسال و طبق برنامه مشاوران در دفتر مشاوره خوابگاه حضور يافته و به دانشجويان خدمات مشاوره اي ارائه مي نمايند.

 

news
droos
events
research centers
libs
sahand
esalatsan new1j
eitaa